A családom, a barátaim, az ismerőseim mind feltették már a kérdést: hogyan étkeznek az emberek Spanyolországban? A rövid válasz az: máshogy, mint mi. 

Be kell vallanom, hogy az első hónapok alatt majdnem megőrültem. Ennem kellett, mikor nem voltam éhes, és éheztem, mikor az új családom jóllakottam bámulta a TV-t. 

Ezért arra az elhatározásra jutottam, hogy készítek nektek egy összeállítást arról, mikor, hogyan és mit érdemes fogyasztani Spanyolországban. Mert - legyünk őszinték magunkhoz - mindenképpen jobban járunk, ha beadjuk a derekunkat. Nemcsak azért, mert ez a legjobb módja annak, hogy kipróbáljuk a helyi különlegességeket, hanem azért is, mert a kisebb városokban nem lesz más lehetőségünk (főleg, ha nem a főszezonban utazunk). 

Mit és mikor esznek a spanyolok?

Reggeli: csak reggel 8 után. A spanyol gasztronómiát nem lehet általánosítani. Északon az alap reggeli biztos tartalmaz kávét, frissen facsart narancslevet és édes péksüteményt. Délen a narancsléhez és a kávéhoz pirított bagettet, olívaolajat és friss paradicsomból készített pürét szolgálnak fel (esetleg lekvárt). Ezeken kívül a szállodák svédasztalos kínálatában található sonka (jamón serrano) és chorizzo, sajtok, a spanyol omlett és müzlik. 

Tízórai: szigorúan 11 óra után. Erre a mini-étkezésre biztos szükséged lesz, főleg ha csak könnyű reggelit ettél, vagy tudod, hogy későn fogsz ebédelni. A spanyolok általában valamilyen sós szendvicset fogasztanak "második reggeliként". 

Aperitív: 13.30 körül. Hétvégenként a családok és a barátok még az ebédidő előtt találkoznak egy közös italozásra, ami gyakran az ebéddel végződik. Ebben az időszakban olyan italokat fogyaszthatsz, mint a martini, helyi vermutok,  szőlőlé, fehérbor és sör. Mindehhez tintahalat, garnélarákot és a hamisítatlan spanyol sonkát tálalnak fel. 

Ebéd: 14.00 és 15.00 között. Az ebéd mindig három fogásból áll. A nyári előételek között salátákat, gazpacho-t vagy valamilyen más, zöldségekből készített előételt fogsz találni. A hűvösebb hónapokban fehér babból, csicseriborsóból vagy lencséből készült leveseket tálalnak. A második fogás mindig fehérjében gazdag: biztos, hogy tartalmazni fog valamilyen húst vagy halat.

A desszert gyakran friss gyümölcs, de az édesszájúak is biztos megtalálják a kedvükre valót a krémek, sajttortát és tejberizsek között (és akkor a helyi ételkülönlegességekről ne is beszéljünk). Ebéd után jár a kávé, de ne lepődj meg, ha "chupito"-val kínálnak. Ez általában helyi, gyógynövényekből készített likőr. 

Uzsonna: 17:30 után. Nagyon fontos azok számára, akik lekésték a háromfogásos ebédet. Nyáron ez lehet egy fagylalt, télen pedig édes péksütemény vagy churros forró csokival. 

Italok és tapas. 20.30 után. A vacsora előtti találkozás, ami gyakran sokáig tart és néha még a vacsorát is felváltja. Vigyázz, mert két - három tál tapas után nem leszel képes mást enni. Emellett nincs más dolgod, mint élvezni az estét, a vörös és fehérborokat. De ne feledd, hogy teljesen normális, ha egyik bárból a másikba vándoroltok.

Vacsora: 21.30. Attól függően, mint ettél előtte, a vacsora is állhat három fogásból. Amennyiben étteremben vacsoráztok, és nem vagy nagyon éhes, rendelj nyugodtan fél adagot. Ha azonban valamilyen okból kifolyólag dél óta nem ettél, nyugodtan rendelj egész adagot. 

Copas: 23.00 után. Nagyjából ebben az időben a spanyolok félreteszik a bort és a sört, és átváltanak az erősebb italokra (gin-tonic, mojito, rum). Ez azt jelenti, hogy átmennek egy másik bárba (vagy egy szabadtéri bárba), ahol aztán hajnalig beszélgetnek. Egy jótanács: a mértékek nagyon nagyvonalúak.

Kihagytál egy étkezést és most éhes vagy?

Íme néhány tanács, ha képtelen vagy felvenni a helyi ritmust:

  1. Keress egy bárt, ahol spanyol omlettet árulnak. Általában a pulton, védőüveg mögött helyezkedik el, így kérned sem kell. Ha mégsem találsz rántottát, kérj egy szendvicset ("bocadillo"). Ez általában bagett sonkával, valamilyen kolbásszal vagy sajttal.
  2. Nagyobb városokban biztos találsz legalább egy tapas bárt. A "patatas bravas" (sült burgonya szósszal) mindig segít elűzni az éhséget.
  3. Jelezd a szállodában a korai, ill. kései étkezést. Sok szálloda éttermében tudsz reggelizni 8 óra előtt is. A kései vacsorával semmi gond nem lesz, mivel az éttermek többsége éjfél után is várja a helyfoglalást. 
  4. Ha tényleg kifogytál minden ötletből, keresd fel a helyi piacot. Itt biztos kapsz egy bagettet, sonkát, olívát és sajtot. A frissen szerzett zsákmányt pedig könnyedén elfogaszthatod.

Mit rendeljek, ha nem vagyok éhes?

Előfordulhat az is, hogy nem leszel éhes. Talán hozzá vagy szokva a napi háromszori étkezéshez. Elképzelhető, hogy éppen jetlagtől szenvedsz, és egyszerűen nincs étvágyad. Vagy éppen szigorúan ellenőrzött diétán vagy, és csak valami egyszerűre vágysz.

  1. Szinte minden étteremben képesek összeállítani egy egyszerű vegyes salátát. Még akkor is, ha az nincs feltüntetve a menün.
  2. A második fogás túlélésének legegyszerűbb módja, ha vékony szelet grillezett húst kérsz ("filete a la plancha") vagy grillezett halat, esetleg garnélarákot ("pescado" vagy "gambas a la plancha"). Ha mégsem kínálják ezeket a lehetőségeket, kérj fél adagot ("media porcion").
  3. Sütemény helyett rendelj gyümölcsöt, vagy rendelj egyenesen kávét vagy teát (attól függően, mit szeretsz jobban).

1A legfontosabb dolog azonban az, hogy élvezzétek a jobbnál jobb fogásokat.

A cikk először a Hello Magyarok oldalán jelent meg. 

Most rajtad a sor! Ha tetszett a bejegyzés, látogass el a blog Facebbok oldalára, ahol még több érdekesség vár!

Csak kattints az alábbi képre, ami automatikusan átirányít a Facebookra. ;)